Copyright 2023 - © 2017 Operácia vianočné dieťa

Vážení partneri v službe,

do uzávierky prihlasovania do novej sezóny ostáva posledných pár dní. Pozorne si prečítajte sprievodný text vo formulári, ktorý nájdete v hornom menu Operácia vianočné dieťa. Prihlasovanie bude uzatvorené 31.7.2023. Po tomto termíne už nebude možné sa prihlásiť.

VERŠ DŇA

3. Mojžišova 19:18

Nebudeš sa mstiť ani nebudeš držať hnevu na synov svojho ľudu a milovať budeš svojho blížneho jako samého seba. Ja som Hospodin.

Operácia vianočné dieťa

Ukrajina - ako pomôcť

Vážení partneri,

národný tím a regionálne tímy OVD veľmi pozorne a podrobne sledujú dianie u nášho východného suseda. Situácia na Ukrajine sa komplikuje zo dňa na deň a státisíce ľudí utekajú do okolitých krajín. Jednou z ich cieľových destinácií je aj Slovensko. Z dlhodobého hľadiska a zo skúseností Samaritan´s Purse sme sa v počiatočnej fáze ako tímy zamerali hlavne na koordinačnú činnosť, nakoľko v prvej vlne utečencov na naše územie prichádzali ľudia, ktorí majú zázemie a majú kam ísť. Vo väčšine prípadov sú ich cieľom iné štáty. Avšak v tejto druhej vlne začnú prichádzať tí, ktorí naozaj nebudú mať kam ísť a privítajú akúkoľvek pomoc. V rámci komunikácie v posledných týždňoch prebehlo niekoľko zoomových diskusií na celosvetovej úrovni zo strany Samaritan´s Purse a ľudí z projektu Operácia vianočné dieťa. Sme v aktuálnom spojení s regionálnym riaditeľom pre región RECA, ktorý žije na Ukrajine a bol nútený opustiť svoj domov a presunúť sa s rodinou do oblasti Ľvova ku svojim známym, odkiaľ sa snaží koordinovať pomoc ľudom z ich krajiny. Rovnako tiež komunikujeme s IFR (medzinárodný reprezentat), ktorý sa rovnako nachádza na Ukrajine. Zároveň sa v pohraničnej oblasti neďaleko poľských hraníc nachádza poľná nemocnica, ktorú za účelom akútnej pomoci postavilo Samaritan´s Purse. Do Európy boli z ústredia Samaritan´s Purse vyslané už dve lietadlá, ktoré obsahovali nielen spomínanú poľnú nemocnicu, ale aj zdravotnícky materiál a ďalšiu humanitárnu pomoc.

Popri tomto naši členovia tímov ako jednotlivci začali pomáhať tam, kde to bolo potrebné a monitorovať situáciu na hraniciach. V prvej vlne sme zareagovali malou pomocou pri zabezpečení materiálu pre deti, ktoré sa nachádzali v kresťanskom centre v Pavlovciach nad Uhom, kde odvádza úžasnú prácu pastor ACS Marek Gombár s ľuďmi z cirkvi a obce. Rovnako tiež vieme o zapojení ďalších z vás v rámci dobrovoľníckej siete. Veríme a modlíme sa za vás, aby Boh vašu oddanosť a vaše zapálenie mnohonásobne odmenil. Ak by ste sa chceli prakticky zapojiť napíšte nám na email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. V súčasnosti hľadáme dobrovoľníkov, ktorí by boli ochotní vytvárať balíčky OVD podľa jednotlivých potrieb. Zoznam čo patrí do balíčkov poskytneme na požiadanie.

Ďakujem tiež RKC Brusno, RKC Heľpa a pánovi farárovi Štefanovi Kosturkovi, ktorí zareagovali na našu výzvu a pripravujú materiálnu pomoc pre Pobytový (utečenecký) tábor v Opatovskej Novej Vsi, kde v týchto dňoch začínajú prichádzať mamičky s deťmi. Na tomto mieste pripravujeme mimoriadnu distribúciu balíčkov so zvestovaním evanjelia. Podobnú aktivitu tiež pripravujú v Slove života international v Bratislave. Je veľmi dôležité, aby sme sa zamerali nielen na materiálnu, ale aj duchovnú pomoc. Ľudia prichádzajúci z Ukrajiny sú častokrát traumatizovaní, zúfalí a majú pocit beznádeje. Je našou zodpovednosťou ako kresťanov, aby sme im dali pocit bezpečia a hlavne zvestovali im lásku a nádej.

Tu vás však chceme poprosiť o jednu, veľmi dôležitú vec. Množia sa nám otázky, či nemáme k dispozícii materiály v ukrajinčine pre deti. Národný tím v posledných týždňoch veľmi intenzívne komunikoval na medzinárodnej úrovni na túto tému. Vďaka obrovskej podpore zo strany nášho riaditeľa regiónu BBCE Jasona Hintona, ktorý všetko odkomunikováva s ústredím Samaritan´s Purse momentálne prebieha tlač prvých materiálov priamo tu na Slovensku. K dispozícii bude prvých 2000 výtlačkov knižočky Najväčší dar, ktorú dávame deťom k balíčkov v ukrajinskom jazyku. Zároveň sa pracuje na tom, že na Slovensko bude doručená celá paleta materiálov Najväčší dar a Najúžasnejšia cesta v ukrajinčine. Prosíme vás však o chvíľu strpenia. Ak potrebujete nejaké materiály neváhajte kontaktovať národný tím OVD. Z tohto dôvodu upozorňujeme na to, že ak by sa vám niekto snažil predať dané materiály, takáto osoba alebo organizácia porušuje autorské práva a hrozia mu právne postihy. Výhradným zástupcom na distribúciu týchto materiálov na Slovensku je projekt OVD. Prosíme vás preto, aby ste upozornili svojich kolegov, ktorí majú nie sú priamo v našom projekte, aby distribúciu týchto materiálov rovnako konzultovali s nami. Existuje totiž kompletný proces, ako sa tieto materiály dostávajú do vašich rúk a my veľmi podrobne evidujeme takéto pohyby. Nemusíte sa báť, že by sa dané materiály k vám nedostali. Ale ako už spomíname materiály sú NEPREDAJNÉ!!! Dostanete ich zadarmo, len potrebujeme vedieť komu ich posielame.

Rovnako tiež upozorňujeme, že môžete byť kontaktovaní regionálnym riaditeľom RECA a ukrajinskými regionálnymi tímami OVD, nakoľko sa zaujímajú o partnerov na Slovensku, ktorí priamo pracujú s ukrajinskými utečencami. Ak tak robíte dajte nám o tom vedieť, aby sme vás zaradili do zoznamu, ktorý im poskytujeme. Je to pre nás veľmi dôležité, pretože chceme dosiahnuť to, že ak sa títo ľudia raz vrátia do svojich domovov mali zabezpečenú ďalšiu starostlivosť zo strany ukrajinských tímov. Modlite sa prosím za ochranu dobrovoľníkov OVD na Ukrajine, ktorí sú v prvej línii a za ochranu detí a rodín, ktoré trpia.

Na záver vás povzbudzujeme to toho, aby ste začali aj s deťmi z Ukrajiny robiť následnú prácu. V najbližsej dobe budú k dispozícii aj knižky Najúžasnejšej cesty. Zároveň v sekcii Na stiahnutie na tomto webe dávame k dispozícii materiály, ktoré sú v azbuke a sú voľne šíriteľné pre prípadnú prácu s deťmi. Ak by ste mali nejaké otázky, neváhajte nás kontaktovať.

 

Národný tím OVD

f t g m