Copyright 2024 - © 2017 Operácia vianočné dieťa

Dankov príbeh

S Dankom sme sa zoznámili na začiatku roka 2014, počas distribúcie Operácie vianočné dieťa v Azylovom centre v Holíči. Bol jedným z 25 detí, ktoré od nás dostali balíčky. Po distribúcii sme začali v tomto centre následnú prácu. Najúžasnejšej cesty sa začalo zúčastňovať okolo 20 detí. V dvojtýždňových intervaloch sme cestovali do Holíča a postupne prechádzali jednotlivé lekcie. Zaujímavosťou nášho kurzu bolo to, že na ňom boli prítomné aj niektoré mamičky. Takýmto spôsobom sme posolstvo evanjelia mohli odovzdať aj im. Počas štvrtej lekcie prišiel, keď sme hovorili o ukrižovaní Ježiša Krista sme ponúkli deťom na výmenu DVD s rozprávkou. Chceli sme od detí vedieť, čo sú nám ochotné za toto DVD ponúknuť. Deti sa doslova prekrikovali jedno cez druhé a ponúkali nám na výmenu rôzne veci, sľubovali, že si budú upratovať svoje veci, poslúchať, atď. Jedine Danko sedel ticho pri sedačke a nehovoril nič, nesnažil sa ani hlásiť, ani ponúkať čokoľvek. A práve preto sme ho oslovili, či má čo ponúknuť. Povedal, že on nemá čo ponúknuť na výmenu, preto sa ani nesnaží. Na v tom čase osemročného chlapca to bola ohromujúca odpoveď, ktorá rozbehla kolobeh udalostí. Po vyhlásení, že práve Danko dostane dané DVD deti očakávane prejavili nespokojnosť. Mohli sme im vysvetliť, že ani Ježiš neponúkal nič, keď sa za nás obetoval. Jediné, čo od nás očakáva je to, aby sme ho nasledovali. Tieto slová zasiahli Dankovu mamu Katku, ktorá bola po celý čas prítomná. Sediac pri stole sa rozplakala. Boh ku nej začal hovoriť. Pri výzve, kto z detí chce vydať svoj život Bohu sa niekoľko detí postavilo, vrátane Danka a Katky, a modlilo sa s nami modlitbu spasenia.

Po tejto lekcii sme pokračovali ďalšími lekciami a Katka s Dankom nechýbali ani na jednej. V októbri 2014 absolvoval Danko záverečnú slávnosť spoločne s ďalšími deťmi. Naša práca v centre tým však neskončila, začali sme jednotlivé rodiny povzbudzovať, aby sa začlenili do miestnej cirkvi, nakoľko náš zbor v Bratislave bol pre nich ďaleko. Katka s Dankom začali navštevovať zbor ACS v Senici. Ich prvé kroky s Pánom sa niesli v množstve prielomov. Dlhodobo sme sa modlili, aby sa dostali z centra do vlastného bývania a toto bývanie prišlo v rekordne rýchlom čase. Ďalším svedectvom pre Katku s Dankom bolo zariadenie tohto bytu. Kresťania z ACS Senica a SŽ Bratislava investovali svoj čas do rekonštrukcie garzónky a zariaďovania. Obaja sa tak, mohli nasťahovať do plne zariadeného bytu. Katka si našla stálu prácu, v ktorej pracuje dodnes, tým pádom mohla začať splácať svoje dlhy.

Tu to však neskončilo, Danko sa v novom byte udomácnil veľmi rýchlo a je vďačný za to, že nemusia bývať v azylovom centre. Katke sa podarilo splatiť jeden z dlhou, čo ju značne odbremenilo, našla si opäť cestu k svoj staršiemu synovi, ktorý vyrastá u starej mamy, nakoľko je v opatere biologického otca. V roku 2016 Katka absolvovala vodný krst a Danko by ju chcel nasledovať. Obaja sa aktívne podieľajú na zborovom živote a od februára 2017 spoločne slúžia v azylovom centre ďalším deťom v klubu Najúžasnejšej cesty. Ich životy sú svedectvom toho, že Boh má riešenie pre každého, stačí jedno malé rozhodnutie nasledovať Ho a byť verný v málom, pretože pre Boha nie je nič nemožné.

 

f t g m